دسته‌بندی مقالات جدیدترین مقالات مقالات تصادفی مقالات پربازدید

ابوعلی حسن بن راشد

ایشان فوق العاده جلیل القدر است، از وکلای موفق حضرت هادی (ع) بوده است. در زمانیکه امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام در سامراء بوده اند، پایتخت را به سامراء بردند و بعدش دوباره به بغداد بازگرداندند. در این مدت که ایندو امام تحت حبس خانگی بودند، رابط مهم شیعه، عده ای وکلا در بغداد بودند که هم سوال ها را دریافت می کردند و هم خمس و نذورات و.. . یکی از بزرگترین شخصیت ها در این دوره زمانی همین «ابوعلی راشد» است که به او «ابوعلی بغدادی» هم می گویند.   در روایتی از امام حسن عسکری (علیه السلام) دارد که وقتی به دستگاه خلافت می روم حتی با انگشت هم به من اشاره نکنید، چون تقیه شدید بوده است. کسی که در آن زمان در بغداد تمام کارها را به مراجعه به او انجام می داده اند همین «ابو علی حسن بن راشد» است. نامش هم حسن است. 
در نسخه تهذیب آمده «ابوعلی ابن راشد» که گفته اند همین بغدادی معروف است لکن واضح نیست که این باشد. مرحوم آقای خویی گفته اند به عنوان «علی بن ابی راشد» در روایات نداریم و صحیحش «ابوعلی ابن راشد» است (معجم ‏رجال ‏الحديث، ج1، ص231 ) ولی در کتاب نجاشی که آمده است! (رجال ‏النجاشي، ص267)
 برخی از معاصرین نوشته اند اولین مرجع شیعه همین «ابوعلی بغدادی» است که مرد فاضلی بوده است. پس از اینکه خلیفه فهمید ایشان را با دو تن از بزرگان شیعه در دجله غرق کرد. 

ارسال سوال