دسته‌بندی مقالات جدیدترین مقالات مقالات تصادفی مقالات پربازدید

ابان بن تغلب و روایات او


یکی از عجائب این است که از ابان بن تغلب (با این جلالت و این همه احادیثی که از حضرت صادق (علیه السلام) شنیده است) روایات صحیح، کم داریم. غالب روایاتی که از ایشان نقل شده است ضعیف السند است. مثلا در اینجا تمام رجال سند خوب هستند غیر از «محمد بن موسی الهمدانی» که مشکل دارد.

مرحوم ابان بن تغلب خیلی بزرگوار است. وقتی به مدینه می آمده است یکی از ستون های مسجد پیامبر (صلّی الله علیه و آله) برای او خالی می شود هم برای قرائت قرآن (چون ایشان یکی از قراء است) و هم برای استفتاء. این حالت برای خود امام صادق (علیه السلام) در مدینه نبوده نبوده است. شیعه به تربیت اهل بیت (علیه السلام) جوری پیشرفت کرده که «اجلس فی مسجد المدینة و أفت الناس».

ایشان همان کسی است که ذهبی در میزان الاعتدال می گوید : با اینکه شیعه بوده است ولی روایتش را قبول می کنیم. بعد می گوید بدعت صغری داشته و بدعت کبری نداشته است. یعنی سب شیخین نمی کرده است. عجیبتر این است که می گوید : «فلو ردّ حديث هؤلاء لذهب جملة من الاثار النبوية و هذه مفسدة بينة». ذهبی کسی است که حضرت رضا (علیه السلام) را به عنوان راوی هم قبول نمی کند ولی راجع به ابان بن تغلب اینگونه می گوید.

ایشان چقدر در دنیای اسلام نفوذ کرده است ولی متأسفانه روایت صحیح نزد ما کم دارد. و این به خاطر شخص او نیست.

ارسال سوال