دسته‌بندی مقالات جدیدترین مقالات مقالات تصادفی مقالات پربازدید

امکان تغییر دامنه خمس توسط ولی فقیه

تقریر درس خارج فقه آیت الله سید احمد مددی
جلسه: 73 و 74 ؛ تاریخ: 18 و 19/11/1395. تنظیم و تقریر: یحیی عبدالهی ... ادامه مطلب

بررسی روایات اخذ اجرت برای اذان

متن حاضر، تنظیم سه جلسه درس خارج فقه استاد سیداحمد مددی است که در تاریخ 20،21 و 24 بهمن ماه سال 1394 ایراد شده است. موضوع کلی بحث، «اخذ اجرت در واجبات» است که پس از مباحث نظری و تحلیلی، در این سه جلسه به روایات «اخذ اجرت برای اذان» می پردازد. ... ادامه مطلب

فضاهای هفتگانه در طرح مباحث اصولی (1)

مطالب این نوشتار برگرفته از مباحثی است که استاد معظم حضرت آیت الله سید احمد مددی الموسوی دامت برکاته در درس خارج فقه مکاسب محرمه در خلال جلسات 38-41 از سال تحصیلی 94-95 و به مناسبت مسألة اخذ اجرت بر واجبات ایراد کرده‌اند.
حضرت استاد در بخش اول هفت فضای متصور برای طرح مباحث اصولی را معرفی می‌کند که با تأمل در کلمات اصولیان شیعه و سنی متقدم و متأخر به دست می‌آید و عبارتند از: 1. فضای تبدیل ارادة تشریعی به تکوینی، 2. فضای فهم عرف عام، 3. فضای رابطة عبد و مولا، 4. فضای دلالت لفظی، 5. فضای کلامی، 6. فضای فلسفی و 7. فضای قانونی. سپس با تطبیق این فضاها بر مسألة اجتماع امر و نهی، این فضاها را بهتر می‌شناساند و در بخش سوم نیز به نقد و بررسی میزان کارآیی این فضاها در اصول می‌پردازد و در نهایت نیز نتیجه‌گیری می‌کند.
در میان این فضاهای هفتگانه ایشان اهتمام و ارزش خاصی برای فضای قانونی قائل است که تاکنون کمتر بدان توجه شده است، ازاین‌رو ایشان ابعاد گوناگونی از آن را تشریح می‌کند. ایشان بازتدوین اصول را بر اساس نظام قانونی می‌داند که از ادبیات قانونی، روح قانون و فضای قانونی تشکیل شده است. ایشان در ادامة این مباحث و در بیش از ده جلسه زوایای گوناگونی از فضای قانونی را بیان کرده‌اند که در این مقالة کوتاه مجال طرح همة آن مباحث نیست و انشاء الله آن‌ها را در مقالة مستقل دیگری تقدیم خواهیم کرد.
طبیعی است برای اعطای ساختار مقاله به مباحث فوق، ضمن تلاش و تأکید بر رعایت امانت در نقل عبارات و صحت استناد به استاد، ویرایش‌های ادبی، متنی و ساختاری متعددی در آن صورت گرفته است. گفتنی است: در جمع‌بندی و تلخیص مطالب مندرج در این مقاله نیز بیشتر از بیانات خود استاد استفاده شده است. از خداوند منان طول عمر و دوام برکات علمی ایشان را خواهانیم.
کاظم دلیری
kd1356@gmail.com
بهمن‌ماه 1395
... ادامه مطلب

برخی از روایات پوشش و حجاب را نمی فهمیم!

برخی از روایات پوشش و حجاب را نمی فهمیم!
۱۳۹۴-۱۱-۱۳
مددی:برخی از روایات پوشش و حجاب را نمی فهمیم
آیت‌الله سیداحمد مددی را می‌توان یک کتابخانه سیّار و البتّه دقیق دانست. شاگرد مبرّز آیت‌الله خوئی و سیستانی، علاوه بر شهرت در رجال و تراجم، از استادان قدیمی خارج فقه و اصول حوزه علمیّه قم نیز به شمار می‌آید. ابداع نظریّاتی هم چون «فقه ولائی» و «انسداد باب علم و علمی»، درس وی را از دروس سنّتی متمایز می‌کند. خاصّ بودنِ استاد در حوزه علمیّه باعث شد تا بحث حدّ فقهی پوشش مردان را با ایشان در میان بگذاریم؛ بحثی که در لابه‌لای نزاع در حدّ حجاب بانوان و اجباری بودن آن، تا حدّی به فراموشی سپرده شده و کمتر بدان پرداخته می‌شود.
... ادامه مطلب

سابقه و ثمرات نگرش تاریخی در استنباط فقهی

نقش تاریخ در فقه و اصول، قطعا نقش بسیار مؤثری است؛ البته در نجف، هیچ‌گاه عنصر تاریخ در فقه لحاظ نمی‌شد؛ بیشتر در اصول و تجربیات، ذهنیات و احتمالات بود. اما در حوزه علمیه قم که متأثر از آیت‌الله بروجردی است، یکی از همت‌های ایشان این بود که عنصر تاریخی را در فقه و حتی در اصول جاری کنند. ورود عنصر تاریخی در تفکرات ما بسیار کارگشا است.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سید احمد مددی از استادان قدیمی خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و از شاگردان آیت‌الله خوئی(ره) در گفتگو با خط به سابقه و ثمرات نگرش تاریخی در استنباط فقهی پرداخته و معتقد است: بحث‌های تاریخی می‌توانند زاویه‌ها و ریشه‌های یک بحث و نقطه تأثیر آن بحث در کل تفکر دینی و چگونگی شکل‌گیری معارف دینی را روشن کند و در نتیجه‌ای که می‌خواهیم در نهایت بگیریم، کاملاً‌ مؤثر است. در ادامه این گفتگو مفصل را می‌خوانید.
... ادامه مطلب

بررسی روایات اخذ اجرت برای اذان

آیت‌الله سیداحمد مددی استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، پس از مباحث نظری و تحلیلی «اخذ اجرت در واجبات» به روایات «اخذ اجرت برای اذان» می‌پردازد و این نمونه کوچکی از روش تاریخی استاد معزز در بررسی روایات فقهی می‌باشد.

به گزارش شبکه اجتهاد، متن حاضر، تنظیم سه جلسه درس خارج فقه استاد آیت‌الله سیداحمد مددی است که در تاریخ ۲۰،۲۱ و ۲۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۴ ایراد شده است. موضوع کلی بحث، «اخذ اجرت در واجبات» است که پس از مباحث نظری و تحلیلی، در این سه جلسه به روایات «اخذ اجرت برای اذان» می‌پردازد. این متن که توسط حجت‌الاسلام یحیی عبداللهی پژوهشگر گروه اصول فرهنگستان علوم اسلامی قم تهیه شده است، می‌تواند نمونه کوچکی از روش تاریخی استاد معزز در بررسی روایات فقهی باشد.
... ادامه مطلب

نگرش تاریخی، افق­های جدیدی را در فقاهت می­گشاید(مصاحبه با آیت الله مددی)

نگرش تاریخی، افق­های جدیدی را در فقاهت می­گشاید(مصاحبه با آیت الله مددی)
سابقه و ثمرات نگرش تاریخی در استنباط فقهی، در گفتگو با آیت­الله سید احمد مددی
خط: نقش نگرش‌های تاریخی در فهم فقه و اصول چیست و در کجاها کاربرد دارد؟ آیا توجه به مسائل تاریخی، می‌تواند استنباط فقهی ما را متحول کند؟ ... ادامه مطلب

تعدد نزول در برخی آیات قرآن

مطالب این مقاله برگرفته از مطالبی است که حضرت آیت الله مددی دامت برکاته در ضمن بحث بیع مغنیه در جلسه 75 درس خارج فقه در تاریخ 15-12-88 ایراد کرده‌اند. هرچند مقاله کوتاه است ولی از جهت علوم قرآنی و پاسخ به شبهات کلامی مفید است لذا آن را به صورت مستقل تقدیم می‌کنیم. دلیری. ... ادامه مطلب

اعتبار توقیع مبارک «أما الحوادث الواقعة»

این مقاله تدوین مطالبی است که استاد بزرگوار در جلسه 69 از سال تحصیلی 1393-94 در درس خارج فقه و در ضمن مسأله بیع مغنیه در تاریخ 3-12-1393 ایراد کرده‌اند. هرگونه انتقاد و پیشنهاد را می‌توانید با ایمیل:
kd1356@gmail.com درمیان بگذارید.
کاظم دلیری ... ادامه مطلب

جایگاه علمی فضل بن شاذان و رساله علل الشرایع ایشان

محتویات این مقاله مطالبی است که حضرت استاد در ضمن جلسة 41 از درس خارج فقه و به مناسبت بحث اخذ اجرت بر واجبات در تاریخ دوشنبه هفتم دیماه 1394 ایراد کردند و به جهت فوایدش ما آن را به صورت مقاله مستقل نیز تقدیم خوانندگان گرامی می‌کنیم. گفتنی است حضرت استاد مباحث مفصلی درباره فضل بن شاذان داشته‌اند که در ضمن کتاب خورشید شرق توسط مؤسسه کتابشناسی شیعه تدوین و چاپ شده است. کاظم دلیری ... ادامه مطلب

ارسال سوال